Mlada literatura
Priročnik Mlada literatura je v tiskani obliki izšel pri Celjskem literarnem društvu kot del projekta Mlada literatura, ki ga je avtor priročnika, Bojan Ekselenski, pripravil za delavnice pisanja za osnovnošolsko mladino.
Priročnik ni samo za otroke, temveč je namenjen vsem, ki se želijo na zabaven in nazoren način naučiti obrtniških veščin pisanja objavljive proze.
V knjigi ni nobene teorije, je samo minimum, da vemo, o čem teče beseda.
Priročnik se prvih in tudi nadaljevalnih korakov loteva tam, kjer je največji primanjkljaj – pri praktičnem pristopu k temeljnim orodjem pisanja proze. Vsebina ponuja vse, kar potrebuje ljubiteljski pisatelj/-ica za pripravo objavljivega proznega dela.
Priročnik Mlada literatura je v tiskani obliki izšel pri Celjskem literarnem društvu kot del projekta Mlada literatura, ki ga je avtor priročnika, Bojan Ekselenski, pripravil za delavnice pisanja za osnovnošolsko mladino. Priročnik ni samo za otroke, temveč je namenjen vsem, ki se želijo na zabaven in nazoren način naučiti obrtniških veščin pisanja objavljive proze. V knjigi ni nobene teorije, je samo minimum, da vemo, o čem teče beseda.
Priročnik se prvih in tudi nadaljevalnih korakov loteva tam, kjer je največji primanjkljaj – pri praktičnem pristopu k temeljnim orodjem pisanja proze. Vsebina ponuja vse, kar potrebuje ljubiteljski pisatelj/-ica za pripravo objavljivega proznega dela.
Kasneje je izšla še prečiščena izdaja v elektronski obliki v samozaložbi avtorja tiskane izdaje.
Ob izdaji temeljito razširjenega in dopolnjenega priročnika Proza za vse generacije se je avtor odločil, da je knjiga brezplačno dostopna.
00. Uvodna beseda Mlade literature
Dobrodošli v ePub verziji priročnika Mlada literatura, ki je kot tiskana knjiga izšel leta 2018 in ga seveda lahko naročite, če si želite otipljive izkušnje. Elektronska izdaja je malce počiščena in v njej ni literarnih del osnovnošolske mladine. Odločitev je bila težka, vendar logična. Priročnik je namenjen vsem, starejšim od 12 let, ki želite pisati objavljivo prozo. Slog podajanja je preprost in vsakomur razumljiv, saj je namenjen književnim laikom, torej ljubiteljskim avtorjem in avtoricam. Vsebine so enake, kot v tiskani izdaji.
Priročnik je vstop v svet proze vsem med 12 in 112 let starosti. V njem bodo kaj zanimivega našli tudi izkušenejši.
V ljubiteljski kulturi je vedno aktualno vprašanje podmladka. Kdaj je pravi trenutek, da se mlade uvede v ljubiteljsko kulturo in književnost? Na slovenskem knjižnem trgu je že izšlo nekaj knjižnih del mladih avtoric in avtorjev, ki so s pisanjem začeli v osnovni ali srednji šoli in svoja dela uspešno izdali. Mnoga od teh literarnih del so presenetljivo zrela in obrtniško dobro izvedena, a večina kaže pomanjkanje obrtniških veščin, kar je popolnoma normalno. Te veščine se pridobi z vajo, torej pisanjem in (samo)izobraževanjem. V zadnjem triletju osnovne šole je tisto obdobje, ko se lahko mlade uvede v prozno obrtništvo. Takrat je pravi trenutek, da se spodbudi ljubiteljsko pisanje in se ga podpre s primerno delavnico. Ta priročnik je nastal ravno zaradi potreb takšnih delavnic in želje mladih, da bi dobro pisali in to brez plašnic. Tako bodo kasneje, s temi dobrimi in zdravimi temelji, če ne bodo vmes nehali pisati, lahko postali kakovostni pisatelji.
Tako je padla ideja za projekt Mlada literatura.
V šolskem letu 2017/18 smo ga izvajali kot pilotni projekt v organizaciji Celjskega literarnega društva. Krstna izvedba, poleg zbranih del udeleženk in udeležencev, je prinesla tudi ta temeljni priročnik.
Pilotni projekt se je izvajal na dveh celjskih osnovnih šolah - III. Osnovni šoli in Osnovni šoli Lava s podporo vodstva obeh šol. Osnovni namen projekta je usposobiti učenke in učence zadnjega triletja osnovne šole za pisanje objavljive proze. S tem želimo vzbuditi ljubezen do pripovedovanja in tudi branja zgodb. Zavedamo se, da je najprej treba obvladati osnovne obrtniške veščine uporabe literarnih orodij za podajanje zgodb.
Izvedba je potekala v obliki mesečnih srečanj, kjer sem s pomočjo diaprojekcij in delovnega gradiva podal osnove osnov uporabe temeljnih literarnih orodij. Mladim sem na preprost in razumljiv način predal temelje pisanja proze od ideje do prvopisa (ta izraz dr. Andreja Blatnika lepo nadomešča besedo rokopis). Načrtno sem se izognil teoretičnim podrobnostim, ki niso nujno potrebne na poti do objavljive proze. Mladi so z delavnico dobili odlično osnovo za nadaljnji vsestranski literarni razvoj.
V glavnem delu knjižice so navodila za uporabo pisateljskih orodij. Nomenklaturo sem se trudil ohraniti priljudno, preprosto in razumljivo.
Priročnik pred vami vam ne poskuša nakladati o tem, kaj je in kaj ni ta ali ona književnost. Namen vsebine je čisto priročniški, saj vam želi na preprost način pokazati pot od ideje do objavljivega proznega dela.
Vaši pisateljski izdelki morajo najprej postati obrtniško užitni in do tega cilja vas čaka ogromno vaje. Ta drobna knjižica je samo eden od uvodnih, temeljnih korakov dolge, a lepe in zabavne poti do obrtniško korektnega proznega dela.
V slovenskem jeziku je malo pisateljske priročniške literature, v tako zaokroženi obliki, kot je Mlada literatura, pa je sploh ni.
Celjsko literarno društvo poskuša s svojima revijama Vsesledje in Supernova pokrivati vse vrste književnosti, brez žanrskih plašnic.
Ni slabih in dobrih žanrov, temveč so samo slabo in dobro napisane pripovedi. S tem priročnikom se trudimo, da boste na dobri strani napisanega.
Na koncu je seznam nekaterih uporabnih virov in literature, ki služijo kot izhodišče za nadaljnji osebni literarni razvoj.
Bojan Ekselenski
0. Na kratko o vsebini
Vsebina je razdeljena na logične celote. Vsak del vas bo, korak za korakom, pripeljal do veščin, potrebnih za pisanje objavljivih proznih del. Ključna beseda je, ki sem jo in jo še bom večkrat ponovil, objavljiva. Vse drugo pride šele po objavljivosti.
Čeprav pišete zase, pa v trenutku, ko se pojavi želja po objavi, mora pisanje zase srečati pisanje za druge. Vaša zgodba mora s tem postati zgodba za druge in se mora podrediti minimalnim občim standardom za objavljivost.
Deležni boste vstopa v čudoviti svet pisanja zgodb in povabljeni boste v dvorano z res odlično družbo.
Kako se bomo podali na pot spoznavanja proznega ustvarjanja?
- Literatura pozna več različnih vrst proznih del, kajti vsaka vsebina zahteva svojo formo. Na kratko se boste seznanili z vrstami proznih del in njihovim namenom v službi podajanja zgodb. Seveda ne bomo šli v preveč umazane podrobnosti, temveč samo do tja, kamor ima smisel iti glede na primarni namen tega priročnika.
- Posebna zgodba je priprava rokopisa (prvopisa). Naloga avtorja je - dostava vsebine. Prikazal vam bom standardno predlogo in njene značilnosti. Čeprav predlogo in njen slog uporablja zelo malo slovenskih avtorjev(-ic), je praktična iz več vidikov. Zlasti je priročna za vas, avtorice in avtorji, saj vas odreši nepotrebnega dela z oblikovanjem besedila. Avtorjeva naloga v procesu objave zgodbe je razumljiva dostava vsebine, drugi v procesu objave naj se ubadajo z obliko materializacije v reviji ali knjigi.
- Pomemben del priprav na pisanje je - komu je vaše delo namenjeno, zakaj pišete in podobno. To so pomembna vprašanja. Mogoče bo že iskanje odgovorov nanje prineslo zanimivo literaturo.
- Ne smemo pozabiti priprav na pisanje - raziskave za potrebe načrtovanega literarnega dela. Ta del vam prinaša osnovne namige, na kaj morate biti pozorni pri pripravi svojega literarnega dela. Nikakor se vam ne smejo zgoditi napake zato, ker dovolj ne poznate okolja, kjer se dogaja vaša literarna stvaritev. Skratka, za prozno delo, zlasti obsežnejše, je treba raziskati kraj in čas dogajanja. Obseg raziskav naj bo seveda v skladu z obsegom proznega dela.
- Osrednji del predstavlja tisto pravo – opis in
navodilo za rabo obrtniških orodij za pisanje objavljive proze.
Poudarki v tem delu:
- Ne opisuj, temveč pripoveduj.
- Pasti okraševanja besedila in pozersko pisanje.
- Gradnja literarnih likov.
- Tempo in melodija pripovedi.
- Dialogi in njihova mehanika.
- Bralcu ne pripovedujte, postavite ga v središče dogajanja.
- Finomehanično poliranje.
- Računalniška pomoč pri pisanju.
- Viri in literatura.
Kratko rečeno:
V ožjem pomenu besede je fikcija leposlovna literatura, katere temeljna premisa je izmišljija in ni vezana na spone dokumentarnega sledenja resničnim dogodkom resničnih ljudi, a je vedno odraz žive resničnosti okoli nas.
O knjigi
O tiskani izdaji
Avtor: Ekselenski, Bojan
Naslov: Projekt Mlada literatura : temeljni priročnik za
pisanje objavljive proze / Bojan Ekselenski ; [kratke zgodbe
Ajda Šrot Pavlič, Alina Medved in Lana Medved]
Drugi naslovi: Mlada literatura
Vrsta gradiva: priročnik; neleposlovje za odrasle
Jezik: slovenski
Leto: 2018
Založništvo in izdelava Celje: Celjsko literarno društvo,
2018 ([Celje] : Grafika Gracer)
Fizični opis: 88 str. : ilustr. ; 21 cm
Drugi avtorji: Šrot Pavlič Ajda, Medved Alina, Medved Lana
ISBN: 978-961-6458-10-8
Cena: 10 EUR
Dražilniki in dodatki
V ePub 3 formatu vas čaka brezplačna elektronska knjiga, berljiva z vsemi bralniki ePub.
Nakup knjige
Nekaj izvodov tiskane knjige je še vedno na voljo.
O elektronski izdaji
Za novo knjižnično platformo za izposojo knjig COBISS Ela je bila pripravljena ePub 3 izdaja. Vsebinsko je enaka izdaji v formatu ePub2.
Avtor: Ekselenski, Bojan
Naslov: Mlada literatura [Elektronski vir] : temeljni
priročnik za pisanje objavljive proze / Bojan Ekselenski
Vrsta gradiva: priročnik; neleposlovje za odrasle
Jezik: slovenski
Leto: 2020
Izdaja: 2. izd.
Založništvo in izdelava: Celje: B. Ekselenski, samozal.,
2020
Fizični opis: 1 spletni vir (1 datoteka ePUB) : ilustr.
Zbirka: Vedež
Značilnosti elektronskega vira: E-knjiga
ISBN: 978-961-95000-3-3 (epub)
Cena: Brezplačno
Želite izvedeti več?